
Könyvajánló: Profit first - Először a profitot – 1. rész (X)
Szomorú tény, de a cégek 50%-a nem éri meg az 5. évet. Nincs ennek semmi különösebb oka, csak annyi, amitől magánemberként a pénzügyeink terén is szenvedünk: senki nem tanította meg, hogyan is kell a pénzügyeinkre, vagy a szerelemből létrehozott vállalkozásunkra, mint rendszerre tekinteni.
Az egyik leghasznosabb könyvet szeretnénk bemutatni, ami cégünk működése során alkalmazásra került, hiszen az Innvoice hisz abban, hogy Magyarország megérdemel olyan korszerű és jól működő vállalkozásokat, melyek bárki számára példaértékűek lehetnek.
Igaz rád, mint tulajdonosra bármelyik az alábbi három pontból?
- Éjjel nappal dolgozom, nem látom a végét, viszont nem tudok megfizetni segítséget. Sok vállalkozása a tulajdonos részvétele nélkül nem működőképes, a tulajdonos hiába “szabadulna” néhány tevékenységtől, nem képes a piacról szakembereket alkalmazni, hiszen az általa végzett munkát a cégben nem piaci alapon fizeti meg, szakember felvétele jelentős anyagi terhet ró a vállalkozásra, ezért a tulajdonos örökre bent ragad a cég teljes működtetésében is.
- Úgy érzem túl sok a költségem, emiatt nem érzem, hogy profitábilis lenne a vállalkozásom. A költségek érzelmek és nem a valós számok alapján kerülnek meghatározásra, érzésre megy a pénzgazdálkodás, semmi nem szab határt a költésnek a bankszámlaegyenlegen túl. A költségek gyakran az adók, vagy akár a profit terhére is keletkezhetnek. Nem beszélve a tartalékképzés hiányáról, egy-egy váratlan kiadás romba döntheti az egész céget.
- Magamat fizetem ki utoljára, ami nem mindig úgy sikerül, ahogy elképzelem. A tulajdonos(ok) számára a profit akkor kerül kifizetésre, ha “úgy alakulnak a dolgok”, az utolsó helyen szerepel, ami hosszútávon a tulajdonos elégedetlenségéhez vezethet, esetleg kiégéséhez, hiszen hiába dolgozik, nem érzi úgy, hogy lenne bármi értelme.


Mit szólnál ahhoz, ha holnap arra ébrednél, hogy:
- Holnaptól a cégben betöltött szerepednek megfelelő piaci bért kapnál te és munkatársaid is tisztán, adózva? Ugyanúgy dönthetsz úgy, hogy imádsz 24-ből 30 órát dolgozni egy nap, de mégis megvan a választási lehetőséged (ami eddig nem volt): mivel piaci bért fizetsz magadnak, könnyedén felvehetsz egy szakembert a piacról és rövidesen elmehetsz nyugdíjba, ha az a célod, vagy ha élvezed, amit csinálsz, akár kiválaszthatod azokat a tevékenységeket, amikben a legjobb vagy.
- A költségeidet kontroll alatt tartja helyetted a rendszer, nem is kell rá gondolnod, mégsem tudsz többet költeni, mint ami engedélyezett. Ez már egy olyan pont, ami akár egy befektető számára is szimpatikus rendszert képvisel, ha eladnád a céged. Gondolj bele, ki akarna egy káoszt örökölni, vagy netán megvásárolni utánad?
- Ha te vagy a tulajdonos, fontos, hogy a céged téged is kell, hogy szolgáljon, azért hoztad létre, mert többre, jobbra vágytál, ezért a vállalkozásod holnaptól akár már csak a működéséből profitot fizet számodra, feltéve, hogy nem csak az volt a célod, hogy egy munkahelyet hozz létre magad számára, ahol mindenért te vagy a felelős. Olyan ez, mint egy albérlet, amit te építettél és ahol te vagy a főbérlő.
- Mit szólnál ahhoz, hogy a céged önálló rendszerként is tud üzemelni, értéket teremteni azáltal, hogy mindenki azokat a tevékenységeket végzi, amiben a legjobb. (nem azokat, amiket muszáj).
Még nem találtad meg minden igényednek legjobban megfelelő számlázó programot?
Válaszd ki a számlázóválasztó segítségével itt.
Cégalapítás előtti teendők
Cégalapításon gondolkodsz és azt szeretnéd, ha a folyamat a lehető leggyorsabban és legegyszerűbben menne? Már 1-2 napon belü...
Milyen változások várhatók a KATA adózásban?
A KATA a kisadózó vállalkozások tételes adójaként 2012 óta az egyik legkedvezőbb adózási formát kínálta a hazai kisvállalkozó...
Katás vagy? Ezekre a határidőkre kell odafigyelned
A katás vállalkozási forma a 2013-as megalakulása óta töretlen népszerűségnek örvend, hiszen a havi fix költség több különböz...
Termékek és szolgáltatások számlázása külföldre katásként
Azon túl, hogy a külföldi katás számlázás alapvető szabályait ismered, a gyakorlatban fontos, hogy az ügyfeledre és az általa...