
Így változik a NAV adatszolgáltatási kötelezettség 2021. január 1-től
Mint ismert 2021. január 1-től tovább bővül a NAV adatszolgáltatásra kötelezettek köre, és a magánszemélyek számára kiállított számlákról is adatot kell szolgáltatni az adóhatóság részére. A változás minden vállalkozást érint, érdemes ezért felülvizsgálni a számlázási folyamatokat.
Újabb bővítés, újabb adminisztráció
2021. január 1-i dátum talán már minden hazai vállalkozó tudatalattijában rögzült, mert a tervek szerint ettől a naptól kezdve szinte minden számlára vonatkozik az adatszolgáltatási kötelezettség.
Az adatszolgáltatási kötelezettség sikeres teljesítésének feltétele, hogy a számlán minden szükséges adat pontosan szerepeljen, ezekre vonatkozóan a következő változásokra lehet számítani:
- Belföldi vagy közösségi adóalany vevő esetén a számlán és az adatszolgáltatásban kötelező feltüntetni a vevő nevét, címét és adószámát (közösségi vevő esetén a közösségi adószámot).
- Nem közösségi adóalany vevő esetén a nevet és címet kötelezően fel kell tüntetni a számlán, az adószámot a számlán és az adatszolgáltatásban sem kötelező szerepeltetni.
- Nem adóalany és nem magánszemély vevő esetén a név és a cím feltüntetése kötelező a számlán és az adatszolgáltatásban is. (Ebbe a csoportba tartoznak pl. a gazdasági tevékenységet nem folytató társasházak, egyesületek, alapítványok és a kizárólag közhatalmi tevékenységet folytató egyesületek)
- Magánszemély vevő esetén a nevet és címet kötelezően fel kell tüntetni a számlán, az adatszolgáltatásban viszont ezek az adatok NEM szerepelhetnek.
Most válts számlázó programot!
A NAV adatszolgáltatási kötelezettség jelentős extra adminisztrációs terhet jelent a vállalkozásoknak, sok számlázó program azonban összeköthető a NAV Online Számla rendszerével. Ez azért jó, mert az adatszolgáltatásra kötelezett számlákat így automatikusan a számlázó program küldi be az NAV részére.
Fontos tudni azonban, hogy a 2021. január 1-től életbe lépő változások miatt a számlázó programoknak és a számlát kiállító vállalkozónak mindenképpen különbséget kell tennie a magánszemélyek és nem magánszemély vevők között.
Ez azért is lényeges, mert mint a fentiekből is látszik, magánszemélyek esetén az adatszolgáltatásban nem szabad szerepeltetni a vevő nevét és címét.
Abban az esetben, ha a számla kiállításakor bejelölhetjük, hogy a vevő magánszemély, akkor a számlázó program az adatszolgáltatás során még akkor sem küldi meg a nevet és címet tartalmazó adatot, ha az a számlán ki van töltve. Nem magánszemély esetén ugyanakkor ezeket az információkat kötelezően tartalmaznia kell az adatszolgáltatásnak.
Keresed az igazit? Segítünk! Töltsd ki a Számlázóválasztó tesztet »
Még nem találtad meg minden igényednek legjobban megfelelő számlázó programot?
Válaszd ki a számlázóválasztó segítségével itt.
NAV online számlaadat-szolgáltatás - 2021. március 31-ig nem büntet a NAV
2021. március 31-ig még nincs szankció, ha online nem érkeznek be a NAV-hoz a magánszemélyek vagy külföldiek számára kiállíto...
Sok az újdonság az InnVoice online számlázóban X
A NAV online adatszolgáltatási kötelezettség és a technológia lehetőségek számos kaput nyitottak meg az online számlázás mode...
Nincs enyhítés! Maradnak a KATA szigorítások
Sokan számítottak arra, hogy a különböző szakmai szervezetek észrevételei alapján módosítják a KATA 2021-re tervezett változt...
2021. január 1-től minden online kassza mellett kötelező az elektronikus fizetési lehetőség
Mintegy 60 000 vállalkozást érint a kormány gazdaságfehérítő intézkedéseinek következő eleme, amely kötelezővé teszi az elekt...